Pomoc s 3D tiskem
… trocha povídání na úvod pro pochopení principu a funkce 3D tiskárny.
3D tiskárna není nic jiného, než v podstatě CNC řízený stroj. Dráhy tiskové hlavy jsou definovány programem vygenerovaným ve sliceru. Slicer je program, který je schopen souřadnice pohybu vygenerovat z vloženého 3D modelu (stl, obj, 3mf).
3D tisk metodou FDM (FFF) je aditivní způsob výstavby tisknutého objektu, tj. formou přidávání materiálu – dalo by se říci opak obrábění, kde se materiál z objektu odebírá. Princip pohybu po souřadnicích XYZ je však stejný.
Na výsledek má vliv poměrně hodně věcí a na této stránce se Vám budeme snažit něktrá úskalí 3D tisku objasnit, a pomoci tak při některých problémech s 3D tiskem, které se případně mohou objevit, a se kterými jsme se již setkali a řešili je.
Slicer
Jaký použít ? Nastavení ve sliceru je základem pro úspěšný tisk !
Naše tiskárny jsou konfigurovány a odladěny se slicerem od firmy PRUSA RESEARCH. Tento slicer je pro uživatele zdarma a velmi dobře využívá funkce platformy Marlin (firmware tiskárny – open source), na které jsou naše tiskárny založeny. Zásadní je, že pro tento slicer máme vytvořenou konfiguraci (sekce “ke stažení“).
Konfigurace je soubor nastavení pro danou tiskárnu tak, aby všechny funkce tiskárny byly správně využity a výsledek, resp. tisk objektu byl co nejlepší.
S ostatními slicery (Simplify3D, Cura,…) bude tiskárna fungovat také, ale nebude zde správné nastavení akcelerací, vyrovnávání podložky, teplot, podpora všech funkcí tiskárny, atd. Pokud tedy nejste zdatní v pokročilém nastavování konfigurací tiskárnen ve slicerech, doporučujeme používat výše uvedný slicer s naší konfigurací.
Konfigurační soubor, který je na našich stránkách ke stažení neustále aktualizujeme o nová nastavení a vylepšení.
Jak tento soubor nahrát do sliceru se dozvíte v sekci ke stažení – návody nebo kliknout na odkaz zde.




Náhodný posun vrstev (layer shifting)
Pokud dochází k náhodnému opakovanému posunu vrstev.
– Nejprve určete v jakém směru k posunu dochází, tj. na které ose. Osa X (směr pohybu extruderu), osa Y (směr pohybu podložky).
– Zkontrolujte, zda nedošlo k uvolnění řemenice na motorech X a Y, pokud ano, dotáhněte oba šroubky řemenice (2x šroubek na každé řemenici). Dbejte vždy na to aby jeden šroubek byl kolmo na plošku hřídelky motoru.
– Zkontrolujte dotažení řemenu na příslušné ose – řemen musí být napnutý a průhyb po dotažení by měl být cca 5mm (zlehka zatlačte na řemen prstem)
– Zkontrolujte správné zacvaknutí konektorů na motorech X a Y, popřípadě rozpojte a znovu zapojte konektor od motroru. Špatný kontakt může vést k vynechání kroků a způsobovat tak posun vrstev.





Defekty na převisech
Defekty při tisku převisů jsou zpravidla způsobeny přehříváním a nedostatečným chlazením vrstvy v místě převisu. Převis se začne vlivem napětí zvedat a horká tryska se o něj neustále otírá. Tím vzniká defekt v tomto místě.
Čím větší úhel převisu je tím větší problém může nastat.
Problém lze eliminovat následovně:
1. zvýšením ofuku trysky. Ve sliceru, v nastavení u filamentu zvyšte hodnotu v sekci chlazení hodnotu rychlosti vetilátoru (v %). V případě tisku z materiálu PLA můžete dát až 100%. Pozor ale na přílišné ochlazování, mohlo by způsobit proužky na výtisku vlivem nerovnoměrnŕho chladnutí vrstev nebo oddělení vrstev od sebe u rovných stěn vlivem rostoucího napětí prudkým ochlazováním – toto riziko je zejména u ABS, PETG, Nylon. U PETG tento nežádoucí efekt poznáte zmatněním povrchu výtisku – výtisk také ztrácí pevnost. Při tisku Polypropylenu (PP), Flex (TPE,TPU) je naopak chlazení žádoucí.
2. Pod převisy pod úhlem větším než 50° umístit podporu
3. při tisku drobných výtisků tisknout buď více najednou nebo tisknout ještě s dalšími objekty aby se stačily vrstvy ochlazovat.
4. Pokud vytváříte modely, převisy modelovat s úhlem menším než 45°.





