BT 2.0
Model BT 2.0 je další generací našich tiskáren. Typ 2.0 má mimo designového faceliftu ještě některá další vylepšení. Nově je hlídání a monitorování teploty chladiče hotendu, filament-senzor s funkcí hlídání proti zablokování cívky, kabelový řetěz od extruderu. rychlejší elektronika tiskárny, autoleveling, zobrazení zbývajícího času tisku – více informací níže.
Tiskárna je kvůli přepravě dodávána formou stavebnice, avšak z velké části je již smontovaná. Stačí pouze smontovat hlavní části rámu a vše zapojit do řídící jednotky. Po smontování lze tiskárnu velmi rychle uvést do stavu k prvnímu výtisku – klademe důraz na jednoduchost přípravy a ovládání.
K tiskárně je dodávána konfigurace do PrusaSliceru – tento doporučujeme používat pro správnou funkci tiskárny a podporu všech funkcí. Konfigurace pro ostatní slicery budeme postupně přidávat do sekce “ke stažení”.
Parametry
Celkové rozměry (v x š x d ): | 639x459x559 |
Váha: | 9,3kg (bez filamentu) |
Zdroj napětí: | 230V AC 12V DC 350W |
Ceritifikace: | CE |
Tiskový prostor: | 220 x 220 x 240 |
Ovládání: | barevný dotykový displej TS35 s enkoderem (navigační kolečko) |
Tisk: | USB flash disk nebo propojení s PC |
Teplota podložky: | max 110° C |
Teplota trysky: | max. 285°C |
Pro materiály: | termoplastické filamenty Ø1,75 mm s teplotou tání do 280° (PLA,PETG,ABS,TPE(flex),WOOD,NYLON,HIPS,ASA,..) |
Tisková podložka: | vyměnitelná – speciální tvrzené sklo |
Extruder: | celokovový, duální přímý pohon |
Řídící deska: | 32-bit Makerbase MKS Robin nano V3.0 + 5xTMC2209 |
Krokové motory: | nema 17 , bipolární, úhel kroku 0,9° pro X,Y a E |
Firmware: | Marlin 2.0 |
Funkce: | obnova tisku, teplotní ochrana proti vyhoření, Babystepping, filament senzor, ochrana proti blokaci cívky |
Vyrovnání podložky: | automaticky (BL Touch) |
Referování os: | optické koncové spínače os X,Y / duální pro Z |
Rychlost tisku: | Perimetry: 100mm/s pro rychlý (OK kvalita), 42 mm/s pro vysokou kvalitu výtisku |
Konstrukce
Na konstrukci jsou použité přesné hliníkové profily Rexroth. Tím je zajištěna nejen přesnost, ale díky uspořádání výztuh a konzolí také vysoká tuhost tiskárny.
Díky tomu je možné kvalitně tisknout i při vyšších rychlostech.
Všechny konstrukční plastové díly jsou vyrobeny metodou (FDM) 3D tisku z pevného a kvalitního materiálu PETG vytištěné na našich 3D tiskárnách.
Vedení os X Y Z je zajištěno pomocí přesných broušených tyčí 8h6 , které jsou povrchově kalené proti opotřebení a lineárních kuličkových ložisek (LM8UU a LM8LU).
Extruder
Duální přímý pohon filamentu = rychlá reakce ze strany ovládání filamentu = kvalitnější tisk
Excelentní výsledky při tisku flexi filamentů i těch nejměkčích.
Těleso hextruderu je nově s odnímatelnou vrchní částí pro snadný přístup k podávacím kolečkům.
Podávací kolečka jsou České výroby a jsou opatřeny speciálním povlakem na bázi titanu proti opotřebení.
Heatbreak : celokovový (austenitická nerez) pro filament d1,75, Vnitřní otvor je vystružený a leštěný (drsnost Ra0,2-0,3). Heatbreak je nalisovaný a pojištěný stavěcím šroubem zboku. Tím je zajištěn maximální přenos a odvod tepla ve studené části. Odpadá ošetření závitu teplovodivou pastou jak u verze V6. Nehrozí riziko povolení heatbreaku a zaseknutí filamentu. =>Tiskne i za vyšších teplot bez zasekávání. Lze jej také samozřejmě vyměnit vylisováním a opětovným nalisováním.
Topné těleso: značkové od výrobce Reheatek – zakázková výroba.
Teplotní čidlo hotendu: vysokoteplotní od E3D (termistor Semitec 104GT).
Vše opatřeno konektory Molex pro snadnou výměnu.
Tryska 0,4 – E3D-V6-NOZZLE-175-400 – original E3D (mosaz).
Vlastní konstrukce chladiče hotendu. Chladič je navržen nejen pro optimální ochlazování „heatbreaku“, ale také slouží jako deflektor proti teplem namáhané spodní části plastového těla extruderu a proti její následné deformaci. Přítlak podavače filamentu je rovnoměrný z obou stran. Sílu přítlaku lze pohodlně seřizovat vrchní, šroubem. Při téměř úplném povolení šroubu je síla ideální pro měkké filamenty flexi (např. TPE88 od Filament PM , TPU92A od Filamentum).
Chladič i heatbreak jsou vyrobeny na CNC strojích v ČR.
Držák cívky filamentu
Držák cívky filamentu je opatřen žlábky, do kterých ložiska držáku lehce zapadnou. Cívka filamentu je takto stabilně uchycena. Držák cívky se totiž otáčí na kuličkových ložiscích a lze jej snadno vyjmout při výměně filamentu.
Levá konzole má nastavitelnou brzdu proti samovolnému pohybu cívky. Tím je zajištěno neustálé napnutí filamentu během tisku, a předchází se tak možnosti nechtěnému vyvlíknutí filamentu (zvláště když je cívka plná). Držák je univerzální pro všechny typy filamentových cívek 0,5-1kg filamentu.
Sílu přítlaku brzdy lze jednoduše regulovat bočním šroubem.
Senzor konce filamentu + nová funkce proti zablokování cívky
Tiskárna je vybavena senzorem na přítomnost filamentu. Senzor ale nehlídá pouze přítomnost filamentu.
+ nová unikátní funkce : senzor pozná pokud dojde k zablokování cívky – tento případ nastává, pokud uteče konec filamentu, podvlíkne se a vytvoří smyčku, která se při tisku zatáhne. Pokud k tomto dojde, tiskárna přeruší tisk a vysune filament. Po opravě se tiskárna opět vrátí k tisku.
Senzor filamentu je umístěný na konzolích držáku filamentu. Výhodou je, že rovněž brání vyvlíknutí z cívky, zjednodušuje vrchní část extruderu a tím dělá extruder absolutně bezporuchovým.
Elektronika
V tiskárně je použita 32-bit řídící deska Makerbase Robin nano V3 s tichými drivery krokových motorů TMC2209. Tato deska má také kvalitní mosfety, jenž zajišťují stabilitu a dostatečnou výkonovou rezervu při vyhřívání podložky a extruderu.
32-bitový mikrokontroler s ARM procesorem o frekvenci 168MHz umožňuje rychlejší pohyb krokových motorů ve více osách a tím rychlejší tisk. Pohyb a reakce v menu jsou s rychlou odezvou.
LCD displej MKS TS35 Komunikuje přímo s mikrokontrolerem a lze tak využívat funkce výměny barvy M600 , potvrzení uživatelem M0, M117 a jiné.
Skříň s řídící deskou je vybavena aktivním chlazením a tlačítkem RESET.
Samozřejmostí je rovněž možnost propojení tiskárny s PC nebo tisk přímo z mikro-SD karty.
Chlazení
Chlazení hotendu je zajištěno kvalitními ventilátory SUNON s magnetickými ložisky VAPO. 7000 ot./min. Tyto ventilátory se díky magnetickým ložiskám VAPO vyznačují velmi nízkou hladinou hluku. K zapnutí ventilátoru dojde, jakmile tryska dosáhne teploty 45° a naopak.
Aktivní chlazení základní desky je rovněž ventilátorem SUNON, avšak s nižšími otáčkami (5000 ot./min). Ventilátor je stále zapnutý.
Ovládání
Displej
Tiskárnu lze ovládat prostřednictvím displeje s českým menu. Displej lze ovládat buď dotykově, nebo také pomocí enkoderu (navigačního kolečka). Tiskne se s USB flash disku vloženého do řídící desky.
PC
Po připojení k PC lze tiskárnu ovládat a tisknout z programu Protnterface. Připojení k PC je však výhodné zejména pro zadávání příkazů do tiskárny z terminálu. Pokud se spustí tisk, musí být po celou dobu dobu počítač zapnutý.
Wifi, LAN
Připojení k jednodeskovému minipočítači např. Raspberry pi a tisk prostřednictvím programu Octoprint. Pohodlný způsob, jak tisknout ze sítě prostřednictvím LAN nebo Wifi (nejčastěji lokální síť). Raspberry pi pak slouží jako tiskový server (cloud). Program také umožňuje připojení kamery a sledování tisku online. Tento minipočítač však není součástí tiskárny.
Tisková podložka
Tisková podložka je vyměnitelná, tj. je připevněna magnetickou vrstvou a lze ji vyměnit při poškození nebo při volbě jiného tiskového povrchu např. PEI vrstva.
Standardně dodávaný povrch tiskové plochy 220×220 je však tvrzené sklo a je nutné použití některých adheziv (např. 3DLAC, Magigoo, Kores). To zajišťuje vysokou přilnavost prvních vrstev i při nastavení většího offsetu Tvrzené sklo je několikanásobně pevnější než běžné sklo stejné tloušťky a je tepelně odolné do teplot 250 °C.
Základní podložka (hvězdice) s lineárními ložisky je vyrobena z kvalitního materiálu s vysokou pevností. Tuhost podložky má výrazný vliv na přesnost nastavení (dlouhodobě).
Vyhřívaná podložka je opatřena tepelnou izolací, což zabraňuje zbytečnému úniku tepla, a tím i úsporu energie. Sklo zde navíc slouží jako akumulační prvek, takže ohřev i chladnutí je rovnoměrné (napomáhá proti deformacím výtisků kvůli vnitřnímu napětí).
AutoLeveling-vyrovnání podložky
Podložka je na pevno seřízena již od nás a není tedy potřeba již nic mechanicky seřizovat. Podložka se seřizuje již pouze elektronicky. Tím je zajištěna kolmost výtisků – dosahuje se vyšší přesnosti tisku. Samozřejmě, při servisním zásahu lze podložku také mechanicky seřídit.
Software tiskárny umožňuje tzv. „AUTO LEVELING BILINEAR“ – tiskárna vyrovnává výšku trysky od podložky během tisku podle předem zmapovaných hodnot – v současné době nejlepší způsob, jak dosáhnout rovnoměrnou výšku první vrstvy nehledě na případné nerovnosti podložky.
Pro snadné nalezení offsetu jsme do firmwaru doplnili funkci G36, která v kombinaci s G29 umožní velmi uživatelsky snadnou kalibraci.
Automatické zmapování hodnot výšky podložky provede tiskárna automaticky pomocí senzoru BL-touch po spuštění kalibrační sekvence. Na začátku sekvence se pouze definuje na prvním bodě vzdálenost trysky od podložky pomocí kancelářského papíru.
Celá kalibrace trvá cca 5min. Tento krok se ovšem nemusí provádět před každým tiskem. Duální koncové spínače a tuhost konstrukce zajistí velmi dobrou opakovatelnost referování tiskárny – takto zůstane dlouhou dobu seřízená, pouze měníte filamenty a tisknete.
Duální koncové spínače
Tiskárna je vybavená dvěma nezávislými optickými koncovými spínači pro referování osy Z. Tím je zajištěno, že před každým tiskem bude osa X 100% rovnoběžná s podložkou bez ohledu nad předchozí stav a tryska je v požadované vzdálenosti od podložky. Přesnost referování je do 0,01 mm.
Odpružení tiskárny
Celá tiskárna je posazena na unikátních antivibračních podstavcích pro zajištění velmi tichého provozu a eliminaci „duchů“ na povrchu výtisku.